Jak być dobrą Opiekunką Osób Starszych?

Opieka nad osobami starszymi oraz schorowanymi nie jest pracą lekką, łatwą i przyjemną. Niejednokrotnie wymaga poświęceń, wyczucia i jest wymagająca. Każda osoba, która zdecyduje się zostać Opiekunem Osób Starszych musi wziąć pod uwagę pewne czynniki. Posiadanie odpowiedniego charakteru, zdolność adaptacji, dopasowania się do drugiego człowieka jest tutaj koniecznością. Nie zapominajmy także o sercu oraz pasji.

 

Wiele rodzin poszukuje odpowiednich Opiekunek dla członków swoich rodzin, co nie jest łatwym zadaniem. Zawód ten w ostatnich latach stał się bardzo popularny oraz pożądany. Wiele osób rozważających pracę w takim charakterze w pierwszej kolejności bierze pod uwagę zarobki, co niestety nie jest dobrym podejściem. Nie można zapomnieć, iż zawód Opiekuna jest pracą wymagającą i trudną. Musimy dopasowywać się do potrzeb osób starszych, reagować na nie, pomagać w wykonywaniu wielu czynności życia codziennego, a także prowadzić gospodarstwo domowe, dbać o porządek i przygotowywać posiłki. Przed podjęciem pracy Opiekuna należy wziąć pod uwagę wiele czynników, na przykład naszą odporność psychiczną oraz wrażliwość na potrzeby innych ludzi.

 

Rodzina, która planuje zatrudnienie Opiekuna bierze pod uwagę znajomość języka obcego, doświadczenie w pracy z osobami starszymi oraz cechy charakteru takie jak wrażliwość, odpowiedzialność, zaradność i wyrozumiałość. Nie powinno to dziwić. W końcu pozostawiają swojego członka rodziny pod opieką obcej osoby. Nie można podejmować takiej decyzji szybko, pochopnie.

 

Panie i Panowie, którzy mieli okazję już pracować jako Opiekun Osób Starszych pewnie nie raz odnieśli wrażenie, iż osoby, u których pracują stale ich obserwują. Jest to reakcja naturalna, ale także przejściowa. Każda ze stron potrzebuje troszkę czasu by przyzwyczaić się do siebie nawzajem oraz zaakceptować nowej sytuacji, w której się znajduje. Dobry Opiekun powinien robić wszystko, by wzbudzić zaufanie Podopiecznego oraz jego rodziny. Atmosfera jest bardzo istotnym elementem. Osoba starsza musi czuć się bezpiecznie i swobodnie. Zdarza się, że osoba starsza z racji swojego wieku oraz przeróżnych schorzeń nie potrafi przyznać sama przed sobą, że pomoc jest jej potrzebna. Bardzo często seniorzy są marudni, nie chcą współpracować z Opiekunem, sama jego obecność może wywoływać stres i niepokój. Nie należy brać zaistniałej sytuacji do siebie. Seniorzy potrzebują czasu, by się do nas przekonać i nas zaakceptować. Empatia jest tutaj cechą bardzo ważną.

 

Praca za granicą wiąże się z wieloma nowymi wyzwaniami dla Opiekuna. Nie chodzi tylko i wyłącznie o zmianę otoczenia, barierę językową, ale także o różnice kulturowe, które nie zawsze są przez nas zrozumiałe. Nie możemy zapominać, iż Podopieczni posiadają swoje przyzwyczajenia oraz rytuały, bez których nie są w stanie funkcjonować. Do zadań Opiekuna należy ich zaakceptowanie. Rozwiązywanie problemów, negocjowanie oraz opanowanie mogą się tutaj okazać bardzo pomocne.

 

By zostać dobrym Opiekunem należy nie tylko umieć dostosować się do nowej sytuacji, ale także umieć wzbudzić sympatię, być otwartym oraz komunikatywnym, nawet, gdy znajomość języka obcego nie jest perfekcyjna. Dobre relacje między Opiekunem a Podopiecznym są bardzo ważne, gdyż wpływają na cały okres wykonywania pracy oraz atmosferę. Reagowanie w sytuacjach stresowych i kryzysowych jest częścią tego zawodu. Dlatego też Opiekun musi być spostrzegawczy, być dobrym słuchaczem, powinien też zachować zimną krew i nie tracić nerwów, nawet gdy sytuacja jest zaskakująca. Podopieczny jest wtedy w stanie przekonać się, że na swoim Opiekunie może polegać i mu zaufać.

 

 

Email: praca@adsum24.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone 2016 - Adsum24.pl