Co należy wziąć pod uwagę przed podjęciem pracy Opiekuna?

Praca w charakterze Opiekuna Osób Starszych jest pracą bardzo wymagającą oraz specyficzną. Każda osoba, która rozważa podjęcie takiego zajęcia powinna wziąć pod uwagę wiele czynników, które są nierozerwalnie związane z branżą opiekuńczą.

 

Pod uwagę powinniśmy wziąć przede wszystkim znajomość języka obcego, gdyż w innym wypadku nie mamy szans na zatrudnienie i zetkniemy się z barierą językową. Znajomość na poziomie komunikatywnym jest wystarczająca, by porozumiewać się  z Podopiecznym, w sklepie, by wezwać karetkę etc. Znajomość języka jest koniecznością, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Nie możemy zapominać, iż jesteśmy odpowiedzialni za życie drugiego człowieka, musimy umieć reagować w sytuacjach kryzysowych i stresowych, porozumiewać się z Nim i Jego rodziną.

 

Jak w każdej pracy bardzo ważnym czynnikiem jest doświadczenie. Praca z osobami schorowanymi i starszymi nie należy do łatwych, niejednokrotnie może zaskoczyć. Osoba doświadczona wie na czym ona polega, wie czego mniej więcej może się spodziewać. Przebyte kursy, czynne Prawo Jazdy Kategorii "B" oraz referencje są dużym plusem. Dzięki nim na pewno łatwiej znajdziemy zatrudnienie i wzbudzimy zaufanie u rodziny, która poszukuje Opiekuna.

 

Dobry Opiekun musi sobie zdawać sprawę z tego, iż dla Podopiecznego musi się poświęcić, pomagać mu w każdej sytuacji, wspierać go i poświęcić mu swój czas. Minimalny czas pracy Opiekuna to okres 6 tygodni. Każdy Podopieczny jest inny, cierpi na przeróżne schorzenia, które mogą go ograniczać i wpływać na jego zachowanie. Osoby są uzależnione od naszej pomocy i na nią liczą, nawet, gdy niezbyt chętnie to okazują. Osoby starsze mogą być uparte, nie potrafią przyznać, iż pomoc jest konieczna. Często czują z tego powodu smutek, złość czy wstyd.

 

Dobry Opiekun stwarza warunki, w których Podopieczny czuje się bezpieczny, wspiera go w każdej sytuacji. Do obowiązków nie zaliczamy tylko opieki, ale także przygotowywanie posiłków, prowadzenie domu, dbanie o czystość, spacery, robienie zakupów itd.

 

 

Email: praca@adsum24.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone 2016 - Adsum24.pl